Hisse kanitinin tarihi ve evrimi - Bu yöntemi kullanarak zengin oldum ve ayda 30000₺ dan fazla kazanıyorum
More information
Onur Demir
13.11. 2017 00:00  | 

Hisse Kanıtı (HK) ilk kez 2012’de Sunny King ve Scott Nadal’ın kaleme aldığı bir yazıda tanıtıldı ve Bitcoin madenciliğinin yüksek enerji tüketimi sorununu hedefliyordu. O zaman Bitcoin ağını sürdürmek günlük ortalama 150000 $’a mal oluyordu. Günümüzdeyse bu rakam, 0.12$/watt maliyetini varsayıp bunu Bitcoin ağının 13 Ekim 2017’de tükettiği ölçülen 56.209.833 KWh elektrikle çarptığımızda gelen 6,7 milyon $’a ulaşmış durumda.

Madencilerin blok eklemesi için enerjiye dayanan işine bel bağlamak yerine Sunny ve Scott bir bireyin sahip olduğu para sayısına göre deterministik bir algoritmanın uçları seçeceği “hisseleme” denilen alternatif bir yönetimi önerdi. Diğer bir deyişle hissedarlar cüzdanlarında daha fazla para “hissele”diğinde zincire bir blok eklemesi için seçilme yönünde daha fazla şansa sahip olup ödülünü alırdı. Bunun sürekli artan enerji maliyetlerini ve madenciliğini özet-oranı zorluğundan kaçınacağını umdular. Ancak yeni oybirliği mekanizmalarının da kendi sorunları yok değildi.

HK’nın dört sorunu

Bir Hisse Kanıtı sistemini tasarlarken karşılaşılan dört ana engel vardır:

 • 1. Dağıtım. Blok ödülleri hissecilere gittiğine göre paralar en başta nasıl dağıtılır?
 • 2. Tekelleşme. Kayda değer miktarda paraya sahip olanlar gelecekteki paraların çoğunluğunu biçerler.
 • 3. %51 saldırıları. İş Kanıtının nasıl bir madencinin %51 saldırısına dikkat etmesi gerekiyorsa HK’nın da %51 hisse ağırlığına sahip bir hisseciye dikkat etmesi gerekir.
 • 4. Hissede boşluk. HK bir uç hisse ağırlığını da içeren bir dizi koşul sağlandığı zaman bir blok ekler. Ancak para iki uç bu koşulları aynı zamanda karşıladığında çatallanır. Bu çatallanma diğer uçların bu iki işlemden birini imzalamasıyla çözülür. Varsayımsal hissede boşluk sorunu bu işlemleri onaylamanın bir maliyeti olmadığı için tüm uçların %99’unun iki zinciri de imzaladığında ortaya çıkar. Dolayısıyla %1’lik bir hissecinin bir zincirdeki paralarla ödeme yaparak, ama diğerini onaylayarak çifte harcama yapma olasılığı ortaya çıkar.

Bunun ışığında HK’nın evrimi her paranın bu sorunları kendi yollarınca çözmeye çalışmasıyla anlaşılabilir. Şimdi Peercoin’e bir bakacağız.

Peercoin

\"12_11_09_01\"

Sunny King 2013’te İş Kanıtını hâlâ tutarken Hisse Kanıtını uygulayan ilk para olması için Peercoin’i (PPC) yarattı. HK’nın 4 sorununu aşağıdaki şekillerde cevapladı:

 • 1. Dağıtım. Peercoin İş Kanıtı temelli azalan bir dağıtım kullanır. Başlangıçta İş Kanıtı PPC’nin ilk dağıtım aşamasında büyük ölçüde vurgulanmıştı, ancak o zamandan beri azalmakta.
 • 2. Tekelleşme. Para yaşı para zengini hissecilerin ödülleri egemenliği altına almasını engellemek için uygulamaya konulmuştu.
 • 3. %51 saldırıları. PPC’nin zinciri melez olmasına karşın HK’yla tamamıyla güvenlik altına alınmıştır. Son derece maliyetli olduğu için saldırılar oldukça olasılık dışıdır. Saldırganın bu eylemi gerçekleştirmek için etkin şekilde alım yapması veya hisselenmiş paraların %51’ine rüşvet vermesi gerekir. Herhangi bir saldırı paranın değerini belirgin şekilde düşürür ve saldırganlara büyü miktarlara mal olur.
 • 4. Hissede boşluk. PPC geliştiricileri bunun gerçekleşeceğine inanmıyor. Ancak Sunny en başta başarılı bir saldırı ihtimaline karşı isteğe bağlı “kontrol noktaları”nı uygulamaya koydu. Artık PPC ağı olgunlaştığı için kontrol noktaları aşamalı olarak azaltılıyor.

\"12_11_09_02\"

Blackcoin

HK tarihindeki bu sonraki aşama hiçbir madenciliği olmayan saf bir HK protokolü olarak görüldü ve ilk olarak 24 Kasım 2013’te NXT tarafından uygulamaya koyuldu. Ancak daha basit bir protokolü ve daha adil bir ilk dağıtım aşamasına sahip olmasıyla hemen sonrasında piyasaya sürülen başka bir saf hisse kanıtı olan Blackcoin’e bir bakalım.

Blackcoin Pavel Vasin tarafından yaratılmıştı ve piyasaya Şubat 2014’te sürülmüştü. Vasin BLK’yi yaratmaya karar verdiğinde para yaşını ve İş Kanıtını kaldırmayı planlıyordu. Daha eski paraların bir çatallanmaya sebep olmak için hisselenen paraların %51’inden azına ihtiyacına duyacağı için para yaşının %51 hisse saldırısı ihtimalini arttırdığına inanıyordu. Ayrıca para yaşının kullanıcıları sürekli hisselemekten caydırdığına inanıyordu. Bunun yerine hisseciler bir hisse alma ihtimallerini arttırmak için 90 gün boyunca çevrimdışı kalma yönünde teşvik ediliyor, bu da ağın güvenliğini düşürüyordu. Vasin’in HK v.2 protokolü uygulaması HK’nın dört sorununa şu şekilde yanıt veriyor:

 • 1. Dağıtım. BLK adil dağıtımı garantiye altına almak için ön-madenciliği olmayan geçici bir İş Kanıtı aşamasından geçti.
 • 2. Tekelleşme. Buna adil dağıtım döneminde çözüm üretildi.
 • 3. %51 saldırıları. Bu saldırıyı gerçekleştirmek için yeterince para almak son derece maliyetlidir. Ayrıca para belirgin değer kaybeder.
 • 4. Hissede boşluk. BLK geliştiricileri bunun da bir tehdit olmadığına inanıyorlar. Ancak BLK sert çatallanmalara karşı koruma amaçlı kontrol noktaları içeriyor. Kontrol noktaları HK 3’te kaldırılacak.

Sonuç

Kripto-para tarihinde melez HK-İK, saf HK ve Yetkilendirilmiş HK gibi tamamıyla işleyen ve güvenli HK tekrarları vardır. BFT-tarzı HK ilk olarak Sunny ve Mark tarafından önerilen protokolü saran dört ana soruna cevap vermeye çalışanların en yenisi. Her para farklı bir yaklaşım sergiliyor ve her birinin kendi güç ve zayıflıkları var. Ancak HK’A geçiş kripto-para dünyasında daha eko-dost ve dağıtık bir sisteme doğru büyük felsefi bir hareketi yansıtıyor.

Şimdi başlayın - Hayat o kadar kısadır ki fakir olmaya değmez. hisse kanıtı, iş kanıtı, peercoin, blackcoin, bitshares
Start now

Üç kolay adımda para kazanın!

Yöntemim her yerde kullanılamaz. Birçok bankacı ve broker bu yöntemden haberdar değil. Bildikleri zaman da, hiçbir şekilde, normal sıradan insanların kullanmalarına izin vermezler. Bu yüzden para kazanmanıza izin verecek güvenilir ve lisanslı bir broker seçmeniz çok önemli. Bunlar benim favori iki brokerım. Birinden kayıt olun, hatta ikisinden birden. Ücretsiz öneriler, video dersleri ve kişisel danışmanlar sunuyorlar. Tümüyle ücretsiz.

Bir demo versiyonu ile stratejiyi deneyin:

  Make Money Robot

Acemi bile olsanız ikili opsiyonların alım-satımını otomatik olarak yapmanıza izin veren bir temel robot.
Benim kısa önerim: Döviz çiftlerinin ticaretini yapmanızı öneririm, örneğin EUR/USD ya da CNY/USD.
Minimum yatırım: $200
 

  Binomo

Tiburo Corporation Ltd
Düşük minimum gerekli para yatırmaya sahip modern bir broker
Benim kısa önerim: Broker, $1 kadar az ticaretler ile, hafta sonu dahil olmak üzere devamlı ticaret sağlıyor
Minimum yatırım: $10
 
 


  Tugce Gokce (178.247.77.*) yazdı

Bu uygulama nedir ne degildir Basil kazanilir

Nasil islem yapilir nereden baslayacagix

  onur (95.1.175.*) yazdı

Selamun Aleyküm Adım Onur Size birşey danışmak istiyorum

Bu işe nasıl başladınız

  Gamze efe (176.238.18.*) yazdı

Paraya ihtiyacım var

Açık lise okuyorum ve öğrenci olduğum için paraya ihtiyacım var.

  fevzi (212.156.27.*) yazdı

kazanma olasılığı nasıl    https://www.para-kazanma-online.com/contact

nasıl başlaya bilirim nerden başlaya bilirim kazanmak için

  Manna (85.100.31.*) yazdı

18 yaşımdayım ve artık para kazanmak istiyorum     hizlaparakazanma.com

Merhaba bu yaptığınız iş hakkında detaylı bilgi verebilirmisiniz

  Harun yılmaz (78.182.154.*) yazdı

Para kazanmak istiyorum

Merhaba ,

Ne yapmamız gerekiyor.?

  eda (78.187.220.*) yazdı

yaşam standartımı yükseltmek istiyorum.

  Mükremin Firik (85.105.254.*) yazdı

Nasıl kazandın

Daha tedaylı açıklar mısın

  Gülşah (217.65.177.*) yazdı

Yeni bir başlangıç     www.para-kazanma-online.com

böyle bir hedefe nasıl bir yol izleyerek ne kadr bütçeye harcayarak ulaştınız bu konuda bilgi almak istiyorum

  fatime gizem (188.3.20.*) yazdı

Merhaba ben size gereken hizmeti sunarım yeterki kendimi geliştireceğim ve daha çok para kazanabileceğini bir iş olsun bana yardımcı olun lütfen bu konuda..

Tüm yorumlar(yeni bir sayfada)
 
 
 

 Yeni yorum ekleyin!

Soru sorun veya tecrübelerinizi paylaşın
Detaylı talimatları e-postanıza alacaksınız.