Dijital paralarin geleceginde blokzincir olmayabilir - Bu yöntemi kullanarak zengin oldum ve ayda 30000₺ dan fazla kazanıyorum
More information
Onur Demir
06.11. 2017 00:00  | 

Hayal etmesi zor olsa da kripto-paralar Blok-zincir teknolojisinden çok daha eskidir. Çoğumuz Bitcoin’i ilk kripto-para olarak görse de bu yanlıştır. B-Money ve BitGold gibi kripto-paralar Bitcoin’den önce çıkmıştı, ancak Bitcoin’le kıyaslandığında pek ilerleme kaydedemediklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bitcoin’den önce düşünülen kripto-paraların sorunu merkezi yapılarıydı. Blok-zincir teknolojisi olmadan işlemlerin kaydedebileceği “dağıtık, değiştirilemez, saydam” bir işlem cüzdanı olmaz, bu da merkeziyete yol açar. Hâl böyle olsa da Blok-zincir dijital para teknolojilerinin olmazsa olmazı gibi görünmüyor.

Yakınlarda dağıtık işlem cüzdanının yapısı için Yönelik Asiklik Grafiği (YAG) organizasyon modelini kullanan ve eski sorunların çözülmesine ve yeni özelliklerin eklenmesine izin veren yeni bir kripto-para şekli ortaya çıktı.

Şimdi Blok-zincirin yerini alması olası olan bu teknolojiye ve bazı mevcut uygulamalarına şöyle bir bakacağız.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz uygulamaları yeni olsa da kavramın kendisi değil. Yonatan Sompolinsky ve Aviv Zohar Bitcoin’in yapısında bir Blok-zincirden onaylanma zamanlarını azaltan ve güvenliği arttıran bir ağaca geçişi öneren GHOST protokolünü 2013 tarihli bir yazıda tanıttı. Bu değişiklik Bitcoin’de uygulamaya konulmamış olsa da diğer kripto-paralar YAG temelli sistemleri başarılı şekilde kullanıyor. İşte karşınızdalar!

Byteball

Byteball YAG temelli bir kripto-paradır. Türünün ilki olan Byteball ağın kendi parası olan GBYTE’ın kullanıcının sahip olduğu Bitcoin miktarına göre dağıtıldığı bir air-drop süreciyle dağıtılır. Yakınlarda GBYTE dağıtımı ayrıca katılımcı satıcılarla nakit puan ortaklıkları aracılığıyla gerçekleşmeye başladı. İPA’sı olmayan bir kripto-para görmek hoş bir değişiklik olsa da dağıtım metodu Byteball’ın en az ilgi çekici yönlerinden birisi.

Byteball’da bloklar yoktur. Bunun yerine işlemler birbirleriyle doğrudan bağlıdır ve her işlem önceki işlemlerin bir veya daha fazlasının özetini içerir. İşlemler arasındaki bağlantı kümesi Bitcoin ve diğer kripto-paralarda kullanılan Blok-zincir sisteminin aksine YAG olarak bilinen şeydir.

Byteball’da İş Kanıtı veya Hisse Kanıtı madenciliği yoktur. Sonraki blokların öncekileri onaylaması yerine işlemler artlarından gelen yeni işlemlerce onaylanır. Ancak bu tip onaylama sadece işlemin var olduğunun onaylanmasıdır, çift harcandığının değildir.

Peki, o zaman çifte harcanma vakaları nasıl karara bağlanıyor? İş Kanıtı paralarında çifte harcamalardan kaynaklanan bağdaşmazlıklar en çok işin bağlandığı blok tarihi sürümünün seçimiyle karara bağlanır. Byteball YAG temelli olduğu için işlemler arasında zaten kısmi sıralama vardır. Bu çoğu çifte harcanmanın yakalanıp hemen reddedilmesine izin verir.

Peki ya çifte harcamalar YAG’ın paralel dallarındaysa ve sıralaması aşikâr değilse? O zaman Byteball tanık denilen bilinen güvenilir kullanıcılarca bildirilen işlemlerden geçen YAG üzerindeki bir zincir olan “Ana Zincir”i kullanılır. İki bağdaşmayan işlemin Ana Zincir’de daha önce ortaya çıkanı geçerli olarak kabul edilir. Tanıkları bildirdikleri her işlemle tercih ettikleri tanıkları listeleyen kullanıcılar seçer.

Byteball ve YAG temelli sistemi konusunda açıklanacak çok şey olsa da şu oldukça açık: Bu sistem Blok-zincir teknolojisine uygulanabilir bir alternatif sunuyor ve bu teknolojide bulunan hız, sürdürülebilirlik, ölçeklenebilirlik, güvenlik, gizlilik ve yasaya uygunluk gibi en belirgin sorunlardan bazılarını çözmesi bile mümkün görünüyor.

Eğer sistem yaygın şekilde kullanılmaya başlanırsa işlemlerin sıklaşmasıyla Bitcoin’deki 10 dakikalık beklemenin aksine saniyeler içerisinde onaylanabilirler. Sürdürülebilirlik konusunda Byteball’un ele aldığı tanık sistemi hiçbir İş Kanıtı madenciliğinin gerekmediği bir güvenlik modeli sunuyor, bu da elektriğin müsrifçe harcanmadığı anlamına geliyor. Byteball’da bloklar olmadığı için hâliyle blok boyutu sorunu da yok.

Ethereum’la kıyaslandığında Byteball akıllı sözleşmeleri o kadar güçlü ve Turing-tam değildir, ancak kullanıcı-okunabilir şekilde gösterilmesine izin verecek kadar basittir. Bu sıradan kullanıcıların paralarına aslında ne olacağına kendilerinin görebileceği anlamına gelir. Tahmin piyasaları zaten bu sözleşmeler üzerinde çalışıyorlar ve son zamanlarda tanıtılan manüel bir kâhin özelliği hiçbir teknik bilgisi olmayan kişilere tahmin piyasası yürütme imkânı sağlıyor.

Gizlilik içinse Zcash ve Dash gibi diğer alt-paralar kullanıcı gizliliğini korumak için etkin yollar bulmuş durumda. Yine de uzun onaylanma süreleri ve müsrif İş Kanıtı madenciliği gerektirmeyen bir ağda bu gizliliği koruyabileceğinizi bilmek iyi bir şeydir. Byteball “blackbyte” denilen bir varlık aracılığıyla değerin gizlice aktarılmasına izin verir.

Son olarak yasaya uygunluk varlık yazma sistemiyle değinilir. Beyaz bülten şöyle der:

”Kullanıcılar yeni varlıklar basabilir ve aktarılabilmesini yöneten kurallar tanımlayabilir. Kurallar her aktarım için finansal kuruluşların mevcut düzenlemelerle bağdaşmasının bir yolu olan bir varlığın yazanı tarafından birlikte imzalanma zorunluluğu gibi harcama sınırlamaları içerebilir.

\"05_11_07_01\"

IOTA

IOTA benzersiz bir kripto-paradır. O da “Tangle” ismi altında YAG organizasyon modelini kullanıyor olsa da uygulanması ve uygulamaları Byteball’unkinden son derece farklıdır. Özellikle Nesnelerin İnterneti (Nİ) endüstrisi için tasarlanan IOTA 2015’te 1337 BTC toplayarak ve bu yılın başlarında Bitfinex’te piyasaya girerek başarılı bir İPA gerçekleştirdi.

Dağıtım yönteminin dışında IOTA’nın Byteball’dan ayrılan birçok farklı yönü var. Örneğin IOTA’da tüm yaratılan işlemlerin önceki işlemlerden en az ikisini doğrulaması gerekir. Bunun için işlemleri yaratan ve doğrulayan kullanıcılar İş Kanıtı kripto-paralarında bulunanlara benzer kriptografik bir bulmaca çözmek zorundadır.

Dahası IOTA’da maliyet yoktur. GBYTE işlem ücretlerinin bir işlemin GB boyutuyla aynı olduğu Byteball’un aksine IOTA işlemin boyutu veya miktarından bağımsız olarak hiçbir ücret talep etmez. Bunun yerine uçlar, eğer düzenli işlem yapmazlarsa uçlarını bırakacak diğer uçlar tarafından işlemlerin yaratımı ve onaylanmasında yer almak üzere teşvik edilir.

Maliyetlerin yokluğu IOTA geliştiricilerinin gözünde iki önemli sorunu çözer. Beyaz bülten şöyle der:

”Mikro-ödemelerin önemi hızla gelişen Nİ endüstrisinde artacak ve aktarılan değerin miktarından daha fazla olan bir ücret ödemek mantık dışı. Dahası blokların yaratıcıları için teşvik işlevi gördükleri için Blok-zincir altyapısında ücretlerden kurtulmak kolay değil. Bu mevcut kripto-para teknolojisinin başka bir sorununa yol açıyor, yani sistemin heterojen doğasına. Sistemde iki farklı cins katılımcı vardır, işlem verenler ve işlem onaylayanlar. Bu sistemin tasarımı bazı katılımcıların kaçınılmaz ayırımcılığını, dolayısıyla tüm elemanlara uyuşmazlık çözümlenmesinde kaynaklar harcatan uyuşmazlıklar yaratır. Bahsi geçen sorunlar Bitcoin’in ve diğer pek çok kripto-paranın temeli olan Blok-zincir teknolojisinden esasen farklı olan çözümlerin aranmasını meşrulaştırır.”

Ücretlerin yokluğu normalde ağda sağanak saldırısı için vektörler yaratırdı. Bu sorundan kaçınmak için IOTA işlemleri ağırlıklarına göre onaylanan bir “ağırlık” mekanizması ediniyor. Bu ağırlık yazıcı ucun harcadığı emekle orantılı durumdadır. IOTA’nın ağırlık sistemi hiçbir varlık kısa bir süre içerisinde kabul edilebilir ağırlıklı işlem miktarını üretemeyeceği için sağanak saldırısının makul olmamasını garanti altına alır.

Bu YAG temelli kripto-paranın iki uygulamasının arasındaki birçok farka rağmen IOTA kendini özgün odağı olan Nesnelerin İnterneti endüstrisiyle ayırır. Eğer Nİ’ye aşina değilseniz bu kavram beyaz eşyalar ve arabalar gibi cihazların veri iletişimi ve değişimi sağlayarak uzaktan gözlenmesine, hatta kontrol edilmesine olanak sağlayan bir küresel ağı içerir.

IOTA’nın hedefi bu unsurlar arasında değer ve verinin ücretsiz olarak değişimine ve aktarımına izin verip Nİ-geçerli tüm cihaz, alet ve araçların verimli ve güvenilir bir şekilde kullanılması veya kiralanmasına izin vermesidir. Cihazlarca sağlanan veri de IOTA ağında alınıp satılabilir.

Bu kavram dağıtık ekonomik hareketin kişilerin sahip olduğu mallardan daha fazlasını alabileceği bir yönde evirilmesine olanak sağlar. Kısacası IOTA cihazların sahiplerince değer üreteceği bir Nİ paradigmasında değerin değişimi için bir temel olarak işler.

Sonuç

YAG temelli kripto-paralar Blok-zincirin yerini alacak mı? Söylemesi zor. Bu YAG sistemleri söz konusu olduğunda bariz artıları olsa da popüler bir alternatif olmaktan oldukça uzaklar ve oldukça az sayıda proje üzerlerinde çalışıyor. Yine de bu projeler, özellikle en yüksek piyasa değerine sahip 15 kripto-paradan biri olan IOTA, kripto-dünyada yerlerini edinmiş görünüyorlar.

Şimdi başlayın - Hayat o kadar kısadır ki fakir olmaya değmez. bitcoin, kripto-para, iş kanıtı, hisse kanıtı, zcash, dash, iota, byteball, yönelik asiklik grafiği
Start now

Üç kolay adımda para kazanın!

Yöntemim her yerde kullanılamaz. Birçok bankacı ve broker bu yöntemden haberdar değil. Bildikleri zaman da, hiçbir şekilde, normal sıradan insanların kullanmalarına izin vermezler. Bu yüzden para kazanmanıza izin verecek güvenilir ve lisanslı bir broker seçmeniz çok önemli. Bunlar benim favori iki brokerım. Birinden kayıt olun, hatta ikisinden birden. Ücretsiz öneriler, video dersleri ve kişisel danışmanlar sunuyorlar. Tümüyle ücretsiz.

Bir demo versiyonu ile stratejiyi deneyin:

  Make Money Robot

Acemi bile olsanız ikili opsiyonların alım-satımını otomatik olarak yapmanıza izin veren bir temel robot.
Benim kısa önerim: Döviz çiftlerinin ticaretini yapmanızı öneririm, örneğin EUR/USD ya da CNY/USD.
Minimum yatırım: $200
 

  Binomo

Tiburo Corporation Ltd
Düşük minimum gerekli para yatırmaya sahip modern bir broker
Benim kısa önerim: Broker, $1 kadar az ticaretler ile, hafta sonu dahil olmak üzere devamlı ticaret sağlıyor
Minimum yatırım: $10
 
 


  Tugce Gokce (178.247.77.*) yazdı

Bu uygulama nedir ne degildir Basil kazanilir

Nasil islem yapilir nereden baslayacagix

  onur (95.1.175.*) yazdı

Selamun Aleyküm Adım Onur Size birşey danışmak istiyorum

Bu işe nasıl başladınız

  Gamze efe (176.238.18.*) yazdı

Paraya ihtiyacım var

Açık lise okuyorum ve öğrenci olduğum için paraya ihtiyacım var.

  fevzi (212.156.27.*) yazdı

kazanma olasılığı nasıl    https://www.para-kazanma-online.com/contact

nasıl başlaya bilirim nerden başlaya bilirim kazanmak için

  Manna (85.100.31.*) yazdı

18 yaşımdayım ve artık para kazanmak istiyorum     hizlaparakazanma.com

Merhaba bu yaptığınız iş hakkında detaylı bilgi verebilirmisiniz

  Harun yılmaz (78.182.154.*) yazdı

Para kazanmak istiyorum

Merhaba ,

Ne yapmamız gerekiyor.?

  eda (78.187.220.*) yazdı

yaşam standartımı yükseltmek istiyorum.

  Mükremin Firik (85.105.254.*) yazdı

Nasıl kazandın

Daha tedaylı açıklar mısın

  Gülşah (217.65.177.*) yazdı

Yeni bir başlangıç     www.para-kazanma-online.com

böyle bir hedefe nasıl bir yol izleyerek ne kadr bütçeye harcayarak ulaştınız bu konuda bilgi almak istiyorum

  fatime gizem (188.3.20.*) yazdı

Merhaba ben size gereken hizmeti sunarım yeterki kendimi geliştireceğim ve daha çok para kazanabileceğini bir iş olsun bana yardımcı olun lütfen bu konuda..

Tüm yorumlar(yeni bir sayfada)
 
 
 

 Yeni yorum ekleyin!

Soru sorun veya tecrübelerinizi paylaşın
Detaylı talimatları e-postanıza alacaksınız.